Вестник АТАКА

27 Април 2017, 19:07:36
Добре дошъл/дошла, %1$s. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Радио Атака

Автор Тема: Българският нож и умения за водене на бой с нож.  (Прочетена 64884 пъти)

МИШОК@

• Герой
  • Популярност: -441
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6660

Темата я има в този форум тука http://www.ha-ha.com/forum/viewtopic.php?t=2633, но понеже ми харесва ще я пусна и тука.
Защо с нож ? Ами купуването на оръжие не е лесна работа: трябва разрешително, струва доста пари, а нелегалното е опасно особено при употреба.
И така идва ред на ножа. Защо нож ? Ами : лесно се купува, евтин е и е много сериозно оръжие.
Каквото и да сте гледали по филмите забравете го, ножа не се избива лесно, нито му се противостои както е на кино - ножа е наистина едно много опасно и ефективно оръжие. Единствено филма фенът с Робътр Дениро показва реално какво става , когато човек с нож започне да убива.
Какво трябва да знаеме за боя с нож:
Всички техники за блокиране на удари с нож и извиване на въоръжената ръка се обезмиялат, само като вземете ножа с другата си ръка.
Ударите с нож са два вида:
сечащи и промушващи - аз лично предпочитам втория вид и го смятам за по-добър.
Като траектория замахванията с нож са няколко вида:
Прави, диагонални от горе-на долу, странични , и отново диагонални от долу- на горе, освен това има и промушващ прав удар, както и такъв от долу на горе.
При замах могат да се правят и различни заблуждаващи движения и така удара става неуловим.
Напоследък циганите масово нападат българи на тълпи. Та възможно най-достъпното и удобно оръжие в подобен момент е ножа:кухненски, кама, ловен или щик - всичко става.
При бой с огромна тълпа според мене трябва да се нанасят удари главно в областа на лицето. Така резултата от действията се забелязват веднага. Няма начин и 50 да са мангалите, като видят 5-6 заклани в лицата да не се стреснат и да не смеят да нападат повече.
Трябва да се отбележи че: промушване в областа на корема може и да не бъде усетено веднага, а по-късно и да е фатално.
Наръгване в областа на бъбреците парализира човека на момента и е доста болезнено.
Отбраните срещу нападение с нож са доста неефективни. така че най-добрата е просто да се избегне конфликта, ако не може то тогава се опитайте от растояние с камък или прът да направите нещо, но внимавайте - много е опасно.
Тези работи ги научих след като си направих кама - копие на камата на Левски. Реших че трябва да знам как се ползва и отидох на курсове по кали-филипини - бой с нож.
Не напреднах много, но теорията я изучих доста добре.
Между другото камата на Левски е наистина страшно оръжие и с нея и сеченето е доста ефективно. С такава кама спокойно ще се врежа в тълпа от 20-30 циганина и само за около минута да заколя 10 от тях.
Самоубочението с нож не е нещо сложно, трябва само да мислите реално и да не правите нещата трудни, може да отидете и на кали-филипини.
--------------------------------
Относно хвърлянето на нож - доста е глупаво и безмислено: така оставате без оръжието. Ножовете се метат само по филмите , а в реалноста се пазят.
Пръчката или нунчакото не могат да са с ефективноста на ножа. Ще си подложа лявата ръка, ще отнеса удара и с дясната ще коля после спокойно. Освен това за въртене на нунчако трябва место, а за въртене на нож не трябва нищо.
Нунчакото и пръчката са по-обемисти от ножа и съответно по неудобни за носене.
Преди време ми трябваше някакво оръжие за самоотбрана и започнах да нося нунчако, да ама се оказа доста неудобно, а и като се замислих трезво употребата му на дали щеше да е особено ефикасна. После си взех газов пистолет, ама и той не беше удобен за носене и неговата ефикасност ме усъмни, та накрая си взех нож и ми беше много удобен за носене и в ефикасноста му и грам не се усъмних и до сега.
------------------------
Има различни системи за бой с нож, като за най-добри се смятат тези от Филипините. При филипиното обаче се набляга главно на рязането. Според мене това с рязането е една последица от гледането на филми и показноста , която лъха от тях. Лично аз предпочитам мушкането, ръгането, пробождането.
Защо ??? Ами защото съм българин и българският хайдушки воевода Чакър от района на Самоков е ползвал именно пробождането при битките си с турците. Този воевода е сигурно единственият научил се да върти нож и да борави с оръжие преди да е станал хайдутин. Работел е в оръжейна работилница и там е започнал да се упражнява да борави с оръжие. Забелязал е че турците наблягат на рязането и сеченето с ножа и това е недостатък. Според Чакър мушкането е доста по-ефикасно и го отработва. После при многото си боеве с турци и цигани го и доказва. В един бой близа с четата си от 5-6 души срещу 25 турчина на бой с ножове и побеждават. Като имате на пред вид че турците са били хора с доста голям опит и са участвали и в доста войни. Един от тях с ятагана си е можел да разсече магаре с един удар на две - смятайте що за сила и техника е имал. Та този Чакър лично го е заклал. С това убедително се доказва че наръгването е много-много по-добро от рязането. Левски пък е носил кама, а с нея главно се пробожда и може и да се сече, но оръжието си е за мушкане.
Други причини да предпочитам ръгането са:
- зимно време пак мога да наръгам някого, ама да го срежа през зимните дрехи просто няма да стане, а и напролет е същото.
- при рязане дистанцията се скъсява и това създава опасност от падане или бутане , въобще не е удобно.
- при рязане рязания може да отклони доста лесно ножа с ръце, па макар и да му бъдат срязани - това със сигурност ще му даде време за каквото и да е. При ръгането няма как да се предпази с ръка , или поне ще му е доста по-трудно.
И ето че пак по един или друг начин се доказва че българското и българските начини са по-добри от останалите на тази земя.
От което съм много-много доволен.
« Последна редакция: 17 Април 2013, 21:09:09 от МИШОК@ »
Активен
Бъди верен до смърт , и ще ти дам венеца на живота (Откр. 2:10)

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
Re: Бой с нож !!!
« Отговор #1 -: 03 Юли 2012, 17:05:41 »

Ползването на нож при нас българите си е стара традиция. Хайдутите не случайно са се клели с ножове върху евангелие. А и в годините на турско-ислямското иго , когато не сме могли га имаме друго оръжие ножа и тоягата са ни били основните оръжия срещу поробителите.
Левски не случайно не се е разделял с камата си и е умеел да си служи с нея много добре.
А и дедите ни по време на последните 5 - войни са се славели именно с атаката си на НОЖ, на която никой не е можел да устои
Активен

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #2 -: 03 Юли 2012, 17:05:54 »

Активен

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #3 -: 19 Юли 2012, 19:07:47 »

Щом дедите ни са побеждавали с на нож, ние сме длъжни също да се научиме да въртиме ножа, ако не сме помияри.
Без мене понеже вече знам да въртя калъча.
Активен

Терес

• Гост
« Отговор #4 -: 19 Юли 2012, 19:07:30 »

Ножа е страшно оръжие- имаше експеримент какви са шансовете на използващи какви да е ръкопашни методи- почти никакви срещу нож.
 От близко разстояние и с пистолет не може да се реагира срещу нож. Раните от нож са жестоки (като 18 годишен келеш участвах в сбиване и още имам белег на едно място от нож- после ме лекуваха две седмици в Пирогов).
« Последна редакция: 19 Юли 2012, 19:07:31 от Терес »
Активен

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #5 -: 20 Юли 2012, 12:12:21 »

Българите винаги са ползвали ножа, от както спряха и ги направиха на маймуни.
Помня че брата на баба ми Ангел, беше лежал за наръгване с нож, като момче 1г. в някакво поправително заведение. Навремето всяко момче си е имало и носело нож, а сега какво - носят си трева.
Българин без нож не е българин.
Активен

abaji

• Гост
« Отговор #6 -: 20 Юли 2012, 16:04:23 »

Да си стържеш гащите ,като се насереш -за това ли ти е нож Войводо. :D :D
Активен

Търпелив

• Шампион
  • Популярност: 319
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13348
  • в политиката и един мандат им е много
« Отговор #7 -: 20 Юли 2012, 18:06:16 »

Българите винаги са ползвали ножа, от както спряха и ги направиха на маймуни.
Помня че брата на баба ми Ангел, беше лежал за наръгване с нож, като момче 1г. в някакво поправително заведение. Навремето всяко момче си е имало и носело нож, а сега какво - носят си трева.
Българин без нож не е българин.
Малки бяхме и играехме на една игра. Начертавахме квадрати на мека пръст на земята и забивахме малки ножове в тях. Като състезание. Нито сме се наранявали,нито ни забраняваха родителите. Не сме се страхували,че ще пострадаме. Сега не съм виждал да се играе нещо подобно.
Активен
Плевнелиев и ГЕРБ угодничат на поробителите на България!
И 120 депутати са твърде много в Народното събрание!

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #8 -: 20 Юли 2012, 19:07:57 »

Играеше се на земя.
От както българина забрави ножа- не става за нищо.
Активен

Семo Мастиката

• Редовен
  • **
  • Популярност: 35
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 196
  • Живковист
« Отговор #9 -: 20 Юли 2012, 19:07:12 »

Българин без нож не ми го хвали
Активен
Борбата е безмилостно жестока.
Борбата, както казват, е епична.
Аз паднах. Друг ще ме смени и... толкоз.
Какво тук значи някаква си личност?!

http://www.mediatimesreview.com/september04/nihilism.php

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #10 -: 20 Юли 2012, 19:07:00 »

А на бас че: Щурмана и Франкиста нямат ножове.
Активен

Семo Мастиката

• Редовен
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Живковист
« Отговор #11 -: 20 Юли 2012, 19:07:04 »

тях кой ги брои за българи бе аланкоолу
Активен

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #12 -: 20 Юли 2012, 19:07:15 »

тях кой ги брои за българи бе аланкоолу
Забравих че са нацисти и мекерета.
Активен

Семo Мастиката

• Редовен
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Живковист
« Отговор #13 -: 20 Юли 2012, 20:08:08 »

щурмана трябва да бъде ебан ежечасно и да му бъде сплексана главата с павета !!!
Активен

CHETNIK

• Коментатор
  • Популярност: -57
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 626
« Отговор #14 -: 28 Юли 2012, 12:12:00 »

щурмана трябва да бъде ебан ежечасно и да му бъде сплексана главата с павета !!!
да ви кажа, като си направих камата на Левски, отидох да се уча как се върти на кали-филипини.
Това е най-доброто за бой с нож: научих , каквото има да научавам и спрях да ходя.
В това кали обаче подценяват мушкането-ръгането и залагат на режещият момент при боя с нож.
Активен

SMF 2.0.6 | SMF © 2011, Simple Machines
Никоя част от този сайт не може да бъде копирана или репродуцирана, освен след писмено съгласие от страна на АТАКА © 2006 - Всички права запазени.