Вестник АТАКА

24 Юни 2017, 15:03:22
Добре дошъл/дошла, %1$s. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Радио Атака

Автор Тема: Българският нож и умения за водене на бой с нож.  (Прочетена 65687 пъти)

KAMBUR

• Коментатор
  • Популярност: 0
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 848
Re: Бой с нож !!!
« Отговор #30 -: 24 Октомври 2012, 10:10:40 »

:D

Активен

Българска фаланга

• Коментатор
  • Популярност: -280
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1719
« Отговор #31 -: 27 Октомври 2012, 15:03:39 »

Идеята за традиционния български нож „Каракулак” изглежда сме краднали от поробителя. И все пак – българин без „Каракулак” изглежда съмнителен. Ето го моят:

Острие от неръждаема стомана, дълго точно 200 мм. Дръжка – рог от сръндак.
Самичък съм си го правил. Само украсата е дело на друг.
Великолепен нож за лов. Мушка и реже прекрасно във всички посоки. Но за бой и като нож за туризъм и оцеляване не е много подходящ. На първо място – не предвижда гард. На второ – не сече добре. Не трето – не става за хвърляне. Това е нож за разчистване на кръвна вражда. Нож, с който да изскочиш от пусия и да наръгаш душманина. И за лов. Туй то.
Най-разпространеният в света нож за туризъм, оцеляване и бой, всъщност е ножът „Бауи”. Ето пример за такъв:

Олицетворение на компромиса – естествено, според западните представи. Както и да го въртиш – това си е умален, скосен и едностранно заточен западен меч. Реже прекрасно, както и ножа „Каракулак”, но също като него не става за хвърляне. Виж, за двубой е по-подходящ, защото има масивен гард. Сече малко по-добре от ножа „Каракулак”, но пък ножът тип „Мачете” сече най-добре от всички. Все пак – това е единственото му предназначение. Повечето модели даже имат разширено към клина острие – за да създава допълнителна тежест и да сече по-добре.
„Мачете” не е много подходящ за двубой, но предвид дължината си – би могъл донякъде послужи и за това. Категорично неподходящ за лов, туризъм, оцеляване или хвърляне:

И какво излезе – за да си подготвен за всяка ситуация, трябва да мъкнеш „Каракулак”, „Бауи”, „Мачете”, нож за хвърляне и евентуално – джобно ножче? Да, ама не всеки се казва Дени Трехо, че да начурди толкова остриета.
Затова експериментирах – как аз бих направил оня комромис, който западната ножарска мисъл е развила до ниво „Бауи”. Леката дръжка на „Каракулак”, скосеното острие на „Бауи”, разширено към клина като при „Мачете”. Резултатът е брутален:

Острие от ресорна стомана, дълго 225 мм. Сече прекрасно – почти като „Мачете”, реже отлично, има олекотен гард, който е само от долната страна, а заради леката си дръжка и тежката предна част на острието, се мята изключително добре.

Та ето остриетата, с които отивам на лов и туризъм – „Каракулак” (но само когато трябва да се изфукам или да се снимам, де), „Нож джелатски страховити” (такова име му лепнаха в ловната дружинка – това е основното ми острие) и джобно ножче „Милтек” (не съм фен на ножовете „Наваха” и съм решил въпроса със сгъваемото острие малко по-съвременно):

И един съвет за онези, които искат да си купят нож: В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ КУПУВАЙТЕ от магазина нож, струващ по-малко от 50-60 лв. Високата цена също не е гаранция за качество, де. Но ниската е гаранция, че ви предлагат боклук.
Китайските „ножове” за по 10-30 лв. може да изглеждат много ефектно, но всъщност те се произвеждат и внасят като сувенири, а не като ножове. Едно е митото за сувенири, а съвсем друго – за ловни ножове. И в случая са ни виновни не китайците, а нашите калпаци, които ги купуват и внасят като сувенири, а ни ги предлагат като редовни ножове. Щото китайските ловци не използват такива ножове. Китайската армия не използва такива китайски щикове за АК, каквито се продават у нас. Това са сувенирни ножове, а не истински.
Сувенирни ножове произвеждат и „Золинген” и „Муела”, и „Колт” и повечето производители. Разликата е, че към редовните им ножове в САЩ и в Европа е приложен сертификат за качество, а към сувенирните – не. И разбира се – в цената. У нас обаче сертификата за качество на нож е голяма рядкост и не е задължителен. Задължителен е само сертификата за произход. Затова даже да имате „Золинген” – това все още не значи, че имате нож.
Виж, доколкото знам - "Кизляр" няма сувенирни ножове.
« Последна редакция: 27 Октомври 2012, 18:06:22 от Българска фаланга »
Активен

МИШОК@

• Герой
  • Популярност: -441
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6204
« Отговор #32 -: 27 Октомври 2012, 19:07:46 »

Фаланга те другите по-големите кара-кулаци секат доста добре и за намушкване стават. Както сам каза проблема им е липсата на гард.
Както и да е : българин без каракулак е съмнителен - нали така написа ?
Та аз ще си поръчам един още другият месец, да не съм съмнителен, като нелегалното говедо например.
Фаланга изненада ме с този нож - евала ти правя човече. Па ако ще да си женен за марсианка.
Активен
Бъди верен до смърт , и ще ти дам венеца на живота (Откр. 2:10)

branco

• Герой
  • Популярност: -62
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2916
  • Хубавата България си отива-казваше прадядо ми
« Отговор #33 -: 27 Октомври 2012, 20:08:55 »

Ето на това се казва нож;

щик от Манлихер острие 25см....а не тези мюсумлански "калъчки":-)
« Последна редакция: 28 Октомври 2012, 10:10:26 от branco »
Активен
Хубавата България си отива-казваше прадядо ми.....дано е сгрешил..

branco

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #34 -: 27 Октомври 2012, 21:09:43 »

Този нож е "ходил" на война и с него са убивани ГАДОВЕ!!!

Активен

Българска фаланга

• Коментатор
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #35 -: 27 Октомври 2012, 22:10:12 »

Бранко, този нож повече ми прилича на щик от "Маузер" 98к, а не от "Манлихер". При това - с отрязан гард.  Може и да е бил на война, но сега става само за гледане. Заради тясното си, право острие по начало си е неподходящ за лов, туризъм или оцеляване, а липсата на гард го прави неподходящ и за двубой. Освен това, предвид възрастта си - иска доста грижи.
Мишок, по-големите каракулаци със сигурност секат по-добре от моя - но нож, с острие по-дълго от 250 мм, вече е неудобен за носене. Екзотики като силях, пояс и навуща - където не би създавал проблеми при носенето, отдавна са в историята. А вторият ми нож от снимките хич не е за подценяване. Нещо повече - той е основното ми острие и най-големият дял от работата с нож в планината се пада именно на него.
ПП - след като Бранко даде по-качествена скимка: това Е щик от "Маузер" 98к, а не от "Манлихер". С отрязан гард.
« Последна редакция: 28 Октомври 2012, 10:10:00 от Българска фаланга »
Активен

branco

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #36 -: 28 Октомври 2012, 10:10:02 »

Бранко, този нож повече ми прилича на щик от "Маузер" 98к, а не от "Манлихер". При това - с отрязан гард.  Може и да е бил на война, но сега става само за гледане. Заради тясното си, право острие по начало си е неподходящ за лов, туризъм или оцеляване, а липсата на гард го прави неподходящ и за двубой. Освен това, предвид възрастта си - иска доста грижи.
ПП - след като Бранко даде по-качествена скимка: това Е щик от "Маузер" 98к, а не от "Манлихер".
Незнам от какво точно е,но че са ръгани гадове с него е 100% сигурно!
Наистина не съм го поддържал и е хванал малко ръжда,но че все още става да сече гадовски манерки е  очевадно!Който не вярва,може да му се демонстрира:-))

Coppel Gm b H

5172
  d

Това "пише"в основата му.
До преди 10-ина години в канията имаше и грес и острието бе запазено на 100%.От тогава вече се ползва и за това е в подобен вид.
Активен

Българска фаланга

• Коментатор
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #37 -: 28 Октомври 2012, 12:12:39 »

Coppel? От по-късните е. Значи изобщо не е имал гард.
А за какво го използвате, всъщност?
Активен

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #38 -: 28 Октомври 2012, 14:02:02 »

Ето на това се казва нож;

щик от Манлихер острие 25см....а не тези мюсумлански "калъчки":-)
Ножа е много добър ама е за намушкване, а не за сечене и рязане. Защо не го реставрираш, ако е за реставрация ?
Фаланга: липсата на гард никак не му пречи да влезне в тялото на някой гад. По-големият каракулак също става за носене, но не за постоянно.
Активен

branco

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #39 -: 28 Октомври 2012, 20:08:18 »

Coppel? От по-късните е. Значи изобщо не е имал гард.
А за какво го използвате, всъщност?
Oт по-късните?!По-късните кои..на манлихер или?!
За нищо специално не го ползвам,просто седи под матрака ми и когато ходя по планината го нося със себе си.
Активен

Българска фаланга

• Коментатор
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #40 -: 28 Октомври 2012, 22:10:37 »

От по-късните щик-ножове за Маузер 98. До Аншлуса оригиналните щик-ножове за тази карабина (а този е оригинален) имат гард с отвор, който се надява да цевта. Но в други страни тези щик-ножове докрай се произвеждат с гард. У нас също.
Но за туризъм не е подходящ. Вземи си някой добър "Бауи". Или пък си направи - ресорна стомана бол. А този щик-нож е твърде специфичен. И твърде специален. :)
Активен

branco

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #41 -: 29 Октомври 2012, 12:12:26 »

Аааа..сега видях,че Маузер са използвали в "обрязаната" армия,българската е била с Манлихер,както съм знаел винаги.Това ознчава,че с този шик(който е подарък на баща ми от негов приятел,преди около 40 години)може да са убивани българи?!?!?!?
Значи;или ще го унищожа(и то ритуално) или го заменям за такъв от Манлихер.
(ба си излагацията,да го мисля толкова години за щик на българска пушка)
Активен

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #42 -: 29 Октомври 2012, 18:06:30 »

Аааа..сега видях,че Маузер са използвали в "обрязаната" армия,българската е била с Манлихер,както съм знаел винаги.Това ознчава,че с този шик(който е подарък на баща ми от негов приятел,преди около 40 години)може да са убивани българи?!?!?!?
С този щик вероятно не са убивани българи. През 1-та световна с Турция сме били съюзници.
Активен

Българска фаланга

• Коментатор
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #43 -: 29 Октомври 2012, 20:08:09 »

Щик-ножът ти е произведен в Третия райх. Ерго - бил е на въоръжение във Вермахта.
Турските щик-ножове за "Маузер" са вариации на ето този.
Дали е убивал българи в заключителната фаза на ВСВ - може би, но по-важното е, че този щик-нож вероятно е трофеен. А да отнемеш от противник оръжие, си е чест. Пази го!
Активен

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #44 -: 06 Ноември 2012, 19:07:14 »

"На Нож!" 100 г. от Балканската война - trailer 2012

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OCsoE2v8OeI
Активен

SMF 2.0.6 | SMF © 2011, Simple Machines
Никоя част от този сайт не може да бъде копирана или репродуцирана, освен след писмено съгласие от страна на АТАКА © 2006 - Всички права запазени.