Вестник АТАКА

27 Април 2017, 19:07:28
Добре дошъл/дошла, %1$s. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Радио Атака

Автор Тема: Хайдутите.  (Прочетена 25814 пъти)

Haidut

• Коментатор
  • Популярност: -162
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 552
Хайдутите.
« -: 25 Юни 2013, 19:07:43 »

Тема за тези  БЪЛГАРСКИ герои оказали се единствените защитници, на народа  по време на ужасното турско робство.

Започвам с този не много известен хайдутин.

Пеньо войвода
Пеньо Чернеоолу, при когото е чиракувал Филип Тотю. Пеньо бил ратай у някой

богат турчин от с. Крън, на когото работил няколко години. Турчинът освен че не

му платил, а го набил отгоре. След време Пеньо го среща в гората, насича го с

брадвата, натоварва го на колата и натирва воловете към дома му, а той образува

малка чета от Кольо Аджара, Дянко Стамата, Матьо Руканя, Неделчо Бързела, все

шипчанци, Кольо Дзъна от Енина, Неделчо от Милево, Иван Асана от Габровско и

Петко Ракаджията и Иван Донкоолу от с. Розово. Смел, бърз и съобразителен,

подв   изите на Пеня са безбройни. Закрилял бедните. Така например на

Благовещение всяка година той задължавал кръчмаря дядо Стайко от Шипка да

раздаде на бедните в селото риба и после лично проверявал как е изпълнено

нареждането му. Вземал добитък от богати турци и го раздавал на бедните

българи, придружавал кервани със стоки до Цариград, пазел жетварки по полето.

Пратена била специална войскова част да го улови, но главатарят й Риза ефенди

сам попада в неговите ръце. Най-после чрез хитрост, че нищо не ще му сторят,

ако се прибере и заживее мирно в селото, турците го примамват, той слиза,

почва да си строи къща и когато била готова и се навел да види тегли ли коминът,

подкупеният майстор го убил. За подвизите на Пеня Чернеоолу народът също е

съчинил няколко песни, които също са съхранени в казанлъшкия музей.

Активен

Haidut

• Коментатор
  • Неактивен Неактивен
Re: Хайдутите.
« Отговор #1 -: 25 Юни 2013, 19:07:58 »

Дончо Ватах е български хайдутин от първата половина на XIX век.

Фамилията Ватах е типична за Кладница през XVIII-XIX век, така наричали майсторите на мадана - затова се смята от някои, че Дончо е от Кладница. Прозвището ватах в превод от турски е със значение съдебен чиновник, надзирател.

Константин Иречек пише за него в История на българите:
„    Най-бележит юнак измежду всички български хайдути бил Дончо Ватах от Копривщица, вероятно съратник на гонителя на кърджалиите Дядо Никола. Живеейки ту по балканските и родопските височини, ту край устието на Марица, той преследвал еднакво както грабителите турци, така и султановия низам, па и чорбаджии българи. Придобитите пари раздавал на бедни, както християни, тъй и мохамедани : купувал им волове и им изплащал дълговете. Затова той се ползвал с такова уважение сред българското, гръцкото и турското селско население, че никой нищо не можел да му направи. В 1848 г. против него били изпратени 200 низами от Одрин, от които само 60 се върнали живи. Оттогава чиновниците го оставили на мира. За него разказват, че той притежавал свръхестествени — вълшебни — сили, толкоз повече, че често прекарвал край Узункюприйския мост и дори спял под сводовете му; казвали, че там се срещал със самодиви. Турските войници били преизпълнени със суеверен страх пред него. Както едно време албанците за гръцкия клефт Никоцар на Олимп, така сега низамите разказвали за Дончо, че той е неуязвим, и дори твърдели, че те виждали как отскачат от него куршумите. До каква степен всичко напомняло средните векове, се види от това, че одринският паша, честен стар турчин, освободил хванатия веднъж и доведения при него Дончо, защото му станало жал да погубва такъв храбър юнак.    “
Как става хайдутин

Легенда разказва за това, как Дончо е станал хайдутин. На младини той живял в Кладница, имал многобройно стадо овце и ги изкарвал на паша из Витоша. Там го чакали хайдутите. Той им носел храна, заедно клали тлъсти агнета, заедно отмъщавали на турците, заедно празнели тежките пушки. Заподозрели турците, че Дончо ходи при хайдутите, причакали го веднъж, хванали го и го отвели в манастира над селото. Там от него и от манастирския свещеник поискали пари за откуп. Свещеникът паднал на колене и започнал да се моли. Дончо Ватах останал горд, суров и непреклонен. „Пуснете човека - рекъл - той е беден. Аз имам тежко имане, ала сега е в къщи. Пуснете ме да се покача на високото, па да запея една песен. Аз имам жена къщовница, щом зачуе гласа ми, ще дойде и ще поръчам да донесе имането". „Пей, гяурино!" - извикали турците. Дончо въздъхнал дълбоко и заредил тъжна песен. Изпял я и седнал да чака. Не се минало много време и манастирските порти хлопнали припряно. Турците помислили, че стопанката идва и отворили. Но вътре нахлули страшните хайдути и освободили Дончо.

Дончо Ватах имал сестра - хубавицата Станка. Тя станала годеница на друг известен воевода - Детелин. След едно от посещенията си в Белград Детелин донесъл на Дончо скъп дар - пушка, два пищова, две паласки, силях и една дамаска сабя. Хайдушките дружини бродили из покритата с вековни гори Витоша. Манастирите „Св. Никола" край Кладница и „Св. Йоан Богослов" край Ковачевци (Самоковско) за тях били естествени убежища. Но пловдивски кадия отвлякъл девойката Станка и искал да я вземе в харема си. В опит да я спаси, Детелин и Дончо направили смел, но несполучлив опит да я освободят, нападайки къщата на кадията в Пловдив. На 21 септември 1839 г. Детелин и Станка загиват, а Дончо е арестуван. Макар и осъден на смърт, той успява да избяга и възстановил четата си. Водил повече от десет години хайдушки живот. Оженил се за Пенка от Копривщица, дъщеря на известния поборник Петко Рагин и леля на Тодор Каблешков, деен участник в Априлското въстание. Султанът редовно пращал войска със специалната задача да обезвредят Дончо воевода. Но хайдутите били смели и изобретателни. Веднъж на Дончо воевода се удало да плени пашата сред 600 низами. Воеводата великодушно го освобождава с поръка: да каже на султана, че „царство ще му отнеме, ако не махне тез пусти делибашии". Дончо воевода загива в бой с турците край Копривщица през 1850 г. Погребват го на връх Вълк в Средна гора по хайдушки обичай: без саван и опело.
Семейство

Жени се за Пена Каблешкова. След смъртта на Стойка - съпруга на брат ѝ хаджи Лулчо Дончов Каблешков и майка на Тодор Каблешков, "мама Пена" се грижи за Тодор Каблешков и 5-те му братя и сестри.
Активен

Haidut

• Коментатор
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #2 -: 25 Юни 2013, 19:07:15 »

Страхил воевода.

Предание за Страхил Войвода

Преданието разказва, че родното място на Страхил войвода е село Овчарци. Тук е протекъл и първият период от хайдушката му дейност. От този период е може би и хайдушкия нож с инициалите СВ, пазен грижливо от учителя Васил Стоев от това село.

С панагюрските овчари, които са пасли стадата си в Рила, в областта на Голямо пазар дере, Страхил войвода заминава за Пазарджишко, където става предводител на многобройна чета.

Откъслечни известия от хрониста Силяхдар споменават за Страхил от село Ветрен Пазарджишко, който “развял байряк” и с 200 души извършвал дръзки нападения (виж История на България, т.4 стр. 237). През 1689 г. в Пазарджишко избухва въстание, а на следващата година и в Кюстендилско. Узнали за готвеното голямо настъпление на турската власт срещу тях, въстаниците се изтеглят заедно със семействата и добитъка си и намират убежище в окупираната от австрийците Нишка крепост.

Сред хайдутските прояви, по време на въстанието, действията на Страхил войвода заемат централно място. Както свидетелства Силяхдар, Страхил войвода действа съвместно с 4 000 немци, маджари и хайдути в нападенията срещу Кюстендил на 20 март 1690 г.

В ”История на България” се казва още, че при подготовката на османската офанзива срещу Ниш, Страхил войвода, който неведнъж бил нанасял щети на мюсюлманското население, затворен в крепостта, се опасявал, че ако турците обсадят града, австрийците ще го предадат. Той успял да излезе от града и изчезнал. При овладяването на Ниш от мюсюлманите семейството му е заловено и продадено в робство.

Атмаджа дума Страхилу

Атмаджа дума Страхилу:
- Страхиле, страшен войводо,
що тъй си толкоз кахърен?
Дали ти пушка дотегна,
или ти сабя омръзна,
или ти старост потропа,
или ти булче домиля?
Страхил на Атмаджа думаше:
- Нито ми пушка дотегна,
нито ми сабя омръзна,
нито ми старост потропа,
нито ми булче домиля.
Снощи си на връх замръкнах,
на връх на Стара планина,
на хайдушката равнина.
Там ми се дрямка додряма,
па легнах, та си позаспах
на пушка, на тапанджата.
Страшен си съня сънувах -
отдолу иде потеря,
до седемдесет татари,
до седемдесет читаци,
със седем сини байряци.
Атмаджа дума Страхилу:
- Страхиле, стара войвода,
и туй ли да те науча?
Съблечи дрехи юнашки,
облечи дрехи просяшки,
па земи блюдо просяшко,
че иди долу на пътя,
на пътя, на кръстопътя,
на голям камък да седнеш,
там ще потеря да мине.
Всеки ще хвърли по пара,
най-подир върви войвода,
той ще ти хвърли пет пари,
па ще те тихо попита:
- Че видял ли си Страхила,
Страхила, страшен войвода?
Докат си дума издума,
а ти на крака подскочи,
извади сабя френгия,
па се наляво завърти,
дор се надясно обърнеш,
сам ще войвода остане.
Страхил на крака подскочи,
съблече дрехи юнашки,
облече дрехи просяшки,
наложи калпак мечешки,
препаса сабя френгия,
наметна дрехи просешки,
зема си блюдо просешко,
па слезе долу на пътя,
на пътя, на кръстопътя,
на голям камък поседна,
положи блюдо просешко,
на зелената морава,
под тая бука зелена,
под тая сянка дебела,
при тая вода студена.
Чакал ни малко, ни много,
тъкмо ми три дни, три нощи.
Погледнал Страхил надолу -
то не ми било потеря,
от седемдесет юнаци
със седем сини байряци,
най ми е била потеря
колко на небе звездите,
колко на поле тревите,
колко на гора листето.
Всеки му хвърлил по пара,
най-подир върви войвода -
той му е хвърлил пет пари
и си Страхила попита:
- Видя ли нейде Страхила,
Страхила страшен войвода?
Докат войвода издума,
Страхил на крака подскочи,
извади сабя френгия,
па си наляво завъртя,
сал войводата остана.
Страхил войводу думаше:
- Войводо, робско плашило,
иди да търсиш Страхила,
Страхила страшна войвода.
И му главата посече,
главата барабар с чалмата!
Активен

МИШОК@

• Герой
  • Популярност: -441
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6660
« Отговор #3 -: 03 Септември 2013, 19:07:30 »

Всеки българин е добре да знае и пази обичаите на българските хайдути.
Активен
Бъди верен до смърт , и ще ти дам венеца на живота (Откр. 2:10)

branco

• Герой
  • Популярност: -62
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3038
  • Хубавата България си отива-казваше прадядо ми
« Отговор #4 -: 03 Септември 2013, 19:07:49 »

Мишок-Haidut-Димитраки...ти нямаш моралното право дори да си помисляш за хайдутите...заради комунистическата антибългарска и мелезняшка кръв,която ти тече във вените,какво остава пък да пишеш за тях?!
И пиши от един ник..да не би да си мислиш,че има хора които да не знаят...че имаш най-малко 50 ника тук?! :lol: :lol: :lol:
Активен
Хубавата България си отива-казваше прадядо ми.....дано е сгрешил..

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #5 -: 03 Септември 2013, 19:07:02 »

Мишок-Haidut-Димитраки...ти нямаш моралното право дори да си помисляш за хайдутите...заради комунистическата антибългарска и мелезняшка кръв,която ти тече във вените,какво остава пък да пишеш за тях?!
И пиши от един ник..да не би да си мислиш,че има хора които да не знаят...че имаш най-малко 50 ника тук?! :lol: :lol: :lol:

Кой си ти да казваш и определяш, какво имам право и какво не?
И без това не знаеш нищо за хайдутите , пък и не те интересуват даже.
Активен

branco

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #6 -: 03 Септември 2013, 20:08:15 »

:D :D :DХаааа ха хааа..на кого говориш ти бе,комунистическа издънко...че аз още в дете съм израсъл със спомените за хайдутите..не като теб с партизанските разкази на дядо ти.. :D Това ми бе и първата мечта..да бъда хайдутин...и горко съжалявах,че не съм се родил през турското робство..за да трепя рязани..както дедите ми са го правели.
Ха,комплексирания комунист..ще ми говори той на мен за хайдути и борци срещу поробителите.. Мансуре..бегай пии едно турско кайве..да се успокоиш малко.. :D :D :D
Активен

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #7 -: 03 Септември 2013, 20:08:55 »

Не вярвам да си мечтал някога да бъдеш хайдутин - лъжеш.
Не знаеш и нищо за хайдутите, и не те и интересува.
Активен

branco

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #8 -: 03 Септември 2013, 22:10:17 »

И да вярваш и да не вярваш...през дедовия ми е.....през войводския дедов ми е,партизанино :D
Активен

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #9 -: 04 Септември 2013, 12:12:31 »

И да вярваш и да не вярваш...през дедовия ми е.....през войводския дедов ми е,партизанино :D
Аха сега искара дядо ти воевода ли ? Абе келеме нали даже не признаваш думата хайдутин че ти звучала турски бе.
Активен

branco

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #10 -: 04 Септември 2013, 18:06:25 »

Няма нужда аз да го изкарвам..пра-пра-пра-прадядо ми е бил войвода.Вярно,не е от много известните,но такива войводи и хайдути е имало много..това,че преди не съм правил тази  информация достояние и до ваше комунистическо неблагородие,другарю димитрOFF,е само заради това...че ти не си достоен  ,човек да ти дава информация за каквото и да било свързано с истинските българи. :)
А да не говоря за негови син..и внук..те какво са правили..или за други от моите прадеди...работили за България и след Освобождението..или пък за дядо ми(да е жив и здрав)какви подвизи е вършил по време на ВСВ ..срещу сръбските кучета..... .но тази инфо както казах,не за недостойни индивиди като теб. :D

Активен

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #11 -: 04 Септември 2013, 19:07:48 »

Няма нужда аз да го изкарвам..пра-пра-пра-прадядо ми е бил войвода.Вярно,не е от много известните,но такива войводи и хайдути е имало много..това,че преди не съм правил тази  информация достояние и до ваше комунистическо неблагородие,другарю димитрOFF,е само заради това...че ти не си достоен  ,човек да ти дава информация за каквото и да било свързано с истинските българи. :)
А да не говоря за негови син..и внук..те какво са правили..или за други от моите прадеди...работили за България и след Освобождението..или пък за дядо ми(да е жив и здрав)какви подвизи е вършил по време на ВСВ ..срещу сръбските кучета..... .но тази инфо както казах,не за недостойни индивиди като теб. :D

Абе нещо си противоречиш, тогава не съм бил достоен да ми кажеш за дядо ти, ама сега съм станал достоен и ми казваш за него. :D
Пак егоцентризма ти те е ударил по главата. Ти си от род на шпомияри и го показа много пъти на темите на форума.
Спри да лъжеш.
Активен

branco

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #12 -: 04 Септември 2013, 21:09:43 »

Не само аз съм писал за дедите си..има инфо доста за тях..дори Иван Хаджийски е споменал един от тях в книгата си..сещаш се коя ,нали?!
Не съм такъв човек,да се изтъквам и т.н....но специално за твое антибългарско-комунистическо неблагородие...откр ехнах малко от истината...за да...сещай се защо.. :D :D :D
Активен

МИШОК@

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #13 -: 05 Септември 2013, 09:09:56 »

Не само аз съм писал за дедите си..има инфо доста за тях..дори Иван Хаджийски е споменал един от тях в книгата си..сещаш се коя ,нали?!
Не съм такъв човек,да се изтъквам и т.н....но специално за твое антибългарско-комунистическо неблагородие...откр ехнах малко от истината...за да...сещай се защо.. :D :D :D
А за тебе не е ли писал Ханджийски? Поне лъжи с мярка и мрази с разум.
Дивак селски ненормален, простак на простаците. Дедому бил воевода ха-ха-ха :D
Активен

branco

• Герой
  • Неактивен Неактивен
« Отговор #14 -: 05 Септември 2013, 22:10:36 »

Нещо против хората на село ли имаш бе мухъл?!
Или просто използваш думата като обида..тиква червена..куха.. :D Няма как да се обидя в такъв случай..класи над целия ти род съм,събрани заедно... и ще бъда..
И Хаджийски не е писал специално за него..просто го е споменал в две страници от "Бит и душевност на нашият народ"том 1.... а за лъжи ли..ами хапни се по дебелия червен задник...ама което е истина..си е истина..както и това,че си потомък на червени цървули и като такъв...ти не падаш по долу :D :D :D
Активен

SMF 2.0.6 | SMF © 2011, Simple Machines
Никоя част от този сайт не може да бъде копирана или репродуцирана, освен след писмено съгласие от страна на АТАКА © 2006 - Всички права запазени.